Kina har sendt et månebil til månen

21 21. 10. 2022
6. internasjonale konferanse for eksopolitikk, historie og spiritualitet

Na cestu k Měsíci vydala raketa, nesoucí lunární modul Jutu. Čína se tak po Rusku a USA stane třetí zemí, jejíž stroj se projede po povrchu nejbližšího vesmírného souseda Země.

Šesti nezávisle poháněnými koly je Jutu podobný americkému Curiosity. Po přistání, které je plánováno na 14. prosinec 2013, bude Jutu tři měsíce zkoumat oblast o rozloze asi tří kilometrů čtverečních.

Spekuluje se o místě přistání Ch’e3 v Sinus Iridium (Záliv duhy),  poblíž mladého 8 km kráteru Laplace A.

Raketa Chang Zheng-3B nesoucí sondu pojmenovanou Chang’e 3 po čínském božstvu odstartovala z kosmodromu Xichang deset let po té, co Čína vyslala do kosmu prvního tchajkonauta.

Asijský stát ukazuje,  že má v kosmickém výzkumu velké ambice.  Pokud se vše podaří, čínský rover naváže především na sovětské Lunochody – americké stroje Lunar Roving Vehicle používali astronauti z posádek Apolla 15, 16 a 17 a nešlo tedy o dálkově řízené vozidla.

Jutu je vybaven několika přístroji, mezi nimiž nechybí spektrometry, radar s dosahem 30 m pod povrch Měsíce, nebo dvě kamery s možností živého přenosu obrazu. Sonda bude schopná provádět také základní analýzy půdních vzorků.

[siste oppdatering]

Podle čínské státní televize sonda Čchang’e 3 s roverem Jutu na palubě v pátek, tj. 6.12.2013, v 10:53 SEČ úspěšně vstoupila po 361 sekundovém brzdícím zážehu na kruhovou dráhu kolem Měsíce ve výšce asi 100 kilometrů nad povrchem. Přistání na Měsíci je v plánu 14. prosince 2013, tj. příští bude v sobotu.

 

 

 

 

Lignende artikler